Piękno zemsty

Standard

Jonas T. Bengtsson to bardzo znany, duński pisarz, który naprawdę zaliczył wielkie wejście na rynek literacki zdobywając uznanie czytelników od razu. W 2005 roku wydał “Aminas brev” a ludzie okrzyknęło go “niezwykłym głosem duńskiej prozy”. Czego można było spodziewać się po takim “huku”? Jeszcze lepszej książki. Po dwóch latach na rynku ukazała się “Submarino”, która była potwierdzeniem jego niezwykłego talentu do pisania. Powieść ta nawet doczekała się ekranizacji w 2010 roku. Na dodatek sam autor otrzymał za tą książkę nagrodę im. P.O. Enquista. Film oparty na scenariuszu z tej książki otrzymał nominację do Złotego Niedźwiedzia. Co tym razem autor zafunduje nam w “Życie Sus“?

Opowieść o rodzinie

Tak, jest to dobrze napisana opowieść o rodzinie. Jednak niech nikt nie myśli, że jest to kolejna powieść obyczajowa, których pełno jest na rynku. “Sus ostrzy swoje noże. Kocha je. Często je wyjmuje i ogląda. To broń, która chętnie zatopiłaby się w ciele; te noże chcą rozdzielać, kroić, zabijać. Narzędzia, które mają swój cel. Przyglądanie się im zawsze daje jej poczucie władzy. Za sprawą noży jej ręce stają się dłuższe, przeczą jej wzrostowi i wadze.” – po takim wstępie można spodziewać się tylko czegoś jeszcze bardziej szokującego niż na początku czytelnik myślał. Sus to dziewiętnastolatka, która tak jak inne swoje koleżanki powinna dopiero przygotowywać się do wejścia w dorosłe życie. Jednak ona nie jest tak jak inne jej koleżanki, które na dodatek namiętnie randkują z wieloma chłopakami. Sus już od dawna wie co to znaczy dorosłość. Nie jest już dzieckiem tak jak inne dziewczyny w jej wieku. Ona w głowie ma już bardzo starannie ułożony plan, który czeka na realizację.

Zemsta na człowieku

Sus nie jest sama na tym świecie. Ma jeszcze brata, który aktualnie leży w szpitalu z kawałkiem szrapnela przesuwającego się w mózgu. Z kolei jej ojciec siedzi w więzieniu za…zamordowanie matki. Czy potrzeba jeszcze coś dopowiedzieć? Chyba już nie. Sus przygotowuje się już od dawna do tego, żeby zmierzyć się z potworem, który na nowo przekroczy próg więzienia do wolności. Dziewczyna doskonale zdaje sobie z tego sprawę i na pewno będzie gotowa do tego, aby zmierzyć się z potworem, który naznaczył jej życie. Jak skończy się dla niej to spotkanie? Czy Sus użyje jednego ze swoich noży? “Życie Sus” to fikcyjna powieść. Jednak autor wspaniale poruszył w niej tematykę współczesną – przemoc w rodzinie. Ile osób musi na co dzień zmagać się z takimi przypadkami? Nikt nie jest w stanie sprawdzić ile osób nie ma szczęścia ani kochających osób wokoło siebie.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com